HOLTER EKG Poznań | neoMedica | umów się już dziś!
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Holter EKG dla dzieci Poznań

Czym jest badanie Holter EKG dla dzieci?

Badanie holter EKG pozwala na monitorowanie aktywności serca dziecka w ciągu doby w trybie stałym. To bezinwazyjna metoda diagnostyczna wykonywana za pomocą urządzenia do monitorowania holterowskiego, które pomaga w diagnozowaniu m.in. zaburzeń rytmu serca. 

Kiedy warto wykonać badanie HOLTER EKG u dziecka i od którego roku życia?

 • od 12 roku życia
 • kiedy ma wadę serca lub zaburzenia rytmu 
 • omdlenia oraz zasłabnięcia i zawroty głowy 
 • uczucie kołatania i nierównomierne bicie serca 
 • napady duszności 
 • podejrzenie arytmii 
 • ocena zastosowanego leczenia arytmii 
 • ocena pracy serca po ablacji lub wszczepieniu rozrusznika serca 
 • ocena pracy serca po zabiegach kardiochirurgicznych

Holter EKG – rodzaje

Wyróżnić możemy HOLTERY EKG:

 • 3 kanałowe
 • 12 kanałowe

HOLTER EKG 3 kanałowy i HOLTER EKG 12 kanałowy różnią się między sobą ilością odprowadzeń przedsercowych, co za tym idzie HOLTER EKG 12 kanałowy zczytuje więcej potrzebnych danych i informacji o pacjencie. Specjaliści zaznaczają, iż dostrzec mogą więcej i postawić diagnozę łatwiej dzięki większej ilości odprowadzeń, dlatego jest ono bardziej rekomendowane.

Rejestracja rytmu serca podczas snu – jak dziecko powinno spać z HOLTEREM?

Zaleca się, aby podczas założonego holtera EKG spać w pozycji leżącej – na plecach. Najważniejszym elementem badania holtera jest rejestrator, który zapisuje rytm serca przez 24h, podczas codziennych zajęć dziecka (np. zabawa, jedzenie, chodzenie do przedszkola, na plac zabaw itp.)Zapis ten jest w kolejnym etapie odczytywany w postaci wykresu na monitorze. Pozwala to na wychwycenie nieprawidłowości w pracy serca, które pojawiają się tylko czasowo lub w określonych sytuacjach. Badanie to pokazuje pracę serca również podczas snu, co jest ogromną zaletą. W trakcie snu większość funkcji organizmu jest spowolniona, ale właśnie wtedy, często pojawiają się różne zaburzenia rytmu serca.  

HOLTER EKG – jak nosić?

W związku z tym, że badanie odbywa się w czasie codziennych czynności, nie wymaga więc pozostawania w domu na ten czas. W trakcie badania powinno się sprawdzić czy elektrody dobrze trzymają się skóry. W sytuacji, kiedy któraś z elektrod odklei się od skóry, należy niezwłocznie wymienić ją na nową. Urządzenia elektroniczne, takie jak komputer czy telefon, powinny znajdować się przynajmniej 20 cm od przewodów i aparatu EKG, ponieważ mogą zakłócić zapis.

Czy są jakieś przeciwskazania do badania HOLTERA EKG? 

Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne. Może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku.

Badanie HOLTERA - czego nie wolno robić?

Dzieciktóre mają założony holter powinny wykonywać czynności i zajęcia, które robią na co dzień – nie ma potrzeby, aby dziecko rezygnowało z nich. W trakcie monitoringu pracy serca, konieczne jest szczegółowe zapisywanie tego, co się robi, pory posiłków czy ewentualnych dolegliwości oraz samopoczucia, jak również leki jakie się przyjmuje. Pomoże to w późniejszej interpretacji zapisu i stawianiu diagnozy. Jedyną rzeczą, której nie wolno robić podczas badania metodą Holtera jest kąpanie się, ponieważ zamoczone elektrody przesta działać. 

Badanie HOLTER EKG dla dziecka - WAŻNE informacje dla Pacjenta
 1. W trakcie badania, po założeniu aparatu przez personel neoMedica nie należy wyłączać aparatu HOLTER EKG oraz nie należy wyciągać baterii z urządzenia
 2. W przypadku odklejenia się elektrody należy NIEZWŁOCZNIE wymienić ją na nową, wg instrukcji personelu neoMedica
 3. ZAKAZANA jest KĄPIEL z aparatem HOLTER EKG – nie jest on wodoszczelny i jakikolwiek kontakt z wodą może go uszkodzić
 4. Aparat HOLTER EKG przez cały czas badania powinien znajdować się w etui
 5. Pacjent podczas badania HOLTER EKG powinien prowadzić Dzienniczek Pacjenta, który otrzyma podczas zakładania aparatu. Pacjent powinien notować ważniejsze czynności w ciągu badania wraz z godziną ich wystąpienia.
 6. Urządzenia elektroniczne takie jak: komputer, laptop, smartfon, telefon, powinny znajdować się w min. odległości 20 cm od przewodów i aparatu HOLTER EKG
 7. Podczas badania nie można używać koców i poduszek elektrycznych
 8. Stymulator serca, rozrusznik serca NIE jest przeciwwskazaniem do wykonania badania – należy jedynie podać jego nazwę personelowi medycznemu neoMedica
 9. W trakcie badania w przypadku, gdy odczujesz silne zaburzenie pracy serca naciśnij jeden raz, krótko srebrny przycisk na aparacie
 10. W przypadku badań HOLTER EKG na 48 h lub dłuższych, jednorazowe elektrody EKG należy wymieniać na nowe raz na dobę

Zobacz także:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę