Czym jest badanie Holter EKG dla dzieci?
Badanie holter EKG pozwala na monitorowanie aktywności serca dziecka w ciągu doby w trybie stałym. To bezinwazyjna metoda diagnostyczna wykonywana za pomocą urządzenia do monitorowania holterowskiego, które pomaga w diagnozowaniu m.in. zaburzeń rytmu serca.
Kiedy warto wykonać badanie HOLTER EKG u dziecka i od którego roku życia?
- od 12 roku życia
- kiedy ma wadę serca lub zaburzenia rytmu
- omdlenia oraz zasłabnięcia i zawroty głowy
- uczucie kołatania i nierównomierne bicie serca
- napady duszności
- podejrzenie arytmii
- ocena zastosowanego leczenia arytmii
- ocena pracy serca po ablacji lub wszczepieniu rozrusznika serca
- ocena pracy serca po zabiegach kardiochirurgicznych
Holter EKG – rodzaje
Wyróżnić możemy HOLTERY EKG:
HOLTER EKG 3 kanałowy i HOLTER EKG 12 kanałowy różnią się między sobą ilością odprowadzeń przedsercowych, co za tym idzie HOLTER EKG 12 kanałowy zczytuje więcej potrzebnych danych i informacji o pacjencie. Specjaliści zaznaczają, iż dostrzec mogą więcej i postawić diagnozę łatwiej dzięki większej ilości odprowadzeń, dlatego jest ono bardziej rekomendowane.
Rejestracja rytmu serca podczas snu – jak dziecko powinno spać z HOLTEREM?

Zaleca się, aby podczas założonego holtera EKG spać w pozycji leżącej – na plecach. Najważniejszym elementem badania holtera jest rejestrator, który zapisuje rytm serca przez 24h, podczas codziennych zajęć dziecka (np. zabawa, jedzenie, chodzenie do przedszkola, na plac zabaw itp.). Zapis ten jest w kolejnym etapie odczytywany w postaci wykresu na monitorze. Pozwala to na wychwycenie nieprawidłowości w pracy serca, które pojawiają się tylko czasowo lub w określonych sytuacjach. Badanie to pokazuje pracę serca również podczas snu, co jest ogromną zaletą. W trakcie snu większość funkcji organizmu jest spowolniona, ale właśnie wtedy, często pojawiają się różne zaburzenia rytmu serca.
HOLTER EKG – jak nosić?

W związku z tym, że badanie odbywa się w czasie codziennych czynności, nie wymaga więc pozostawania w domu na ten czas. W trakcie badania powinno się sprawdzić czy elektrody dobrze trzymają się skóry. W sytuacji, kiedy któraś z elektrod odklei się od skóry, należy niezwłocznie wymienić ją na nową. Urządzenia elektroniczne, takie jak komputer czy telefon, powinny znajdować się przynajmniej 20 cm od przewodów i aparatu EKG, ponieważ mogą zakłócić zapis.
Badanie HOLTERA - czego nie wolno robić?

Dzieci, które mają założony holter powinny wykonywać czynności i zajęcia, które robią na co dzień – nie ma potrzeby, aby dziecko rezygnowało z nich. W trakcie monitoringu pracy serca, konieczne jest szczegółowe zapisywanie tego, co się robi, pory posiłków czy ewentualnych dolegliwości oraz samopoczucia, jak również leki jakie się przyjmuje. Pomoże to w późniejszej interpretacji zapisu i stawianiu diagnozy. Jedyną rzeczą, której nie wolno robić podczas badania metodą Holtera jest kąpanie się, ponieważ zamoczone elektrody przestaną działać.