Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Holter EKG dla dzieci Poznań

Holter, Holter dzieci, Badanie holterowskie, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, Holter Poznań, Badanie holterem Poznań

Czym jest badanie Holter EKG dla dzieci?

Badanie holter EKG pozwala na monitorowanie aktywności serca dziecka w ciągu doby w trybie stałym. To bezinwazyjna metoda diagnostyczna wykonywana za pomocą urządzenia do monitorowania holterowskiego, które pomaga w diagnozowaniu m.in. zaburzeń rytmu serca. 

Kiedy warto wykonać badanie HOLTER EKG u dziecka i od którego roku życia?

  • od 12 roku życia
  • kiedy ma wadę serca lub zaburzenia rytmu 
  • omdlenia oraz zasłabnięcia i zawroty głowy 
  • uczucie kołatania i nierównomierne bicie serca 
  • napady duszności 
  • podejrzenie arytmii 
  • ocena zastosowanego leczenia arytmii 
  • ocena pracy serca po ablacji lub wszczepieniu rozrusznika serca 
  • ocena pracy serca po zabiegach kardiochirurgicznych

Holter EKG – rodzaje

Wyróżnić możemy HOLTERY EKG:

  • 3 kanałowe
  • 12 kanałowe

HOLTER EKG 3 kanałowy i HOLTER EKG 12 kanałowy różnią się między sobą ilością odprowadzeń przedsercowych, co za tym idzie HOLTER EKG 12 kanałowy zczytuje więcej potrzebnych danych i informacji o pacjencie. Specjaliści zaznaczają, iż dostrzec mogą więcej i postawić diagnozę łatwiej dzięki większej ilości odprowadzeń, dlatego jest ono bardziej rekomendowane.

Jak dojechać?

Rejestracja rytmu serca podczas snu – jak dziecko powinno spać z HOLTEREM?

Zaleca się, aby podczas założonego holtera EKG spać w pozycji leżącej – na plecach. Najważniejszym elementem badania holtera jest rejestrator, który zapisuje rytm serca przez 24h, podczas codziennych zajęć dziecka (np. zabawa, jedzenie, chodzenie do przedszkola, na plac zabaw itp.)Zapis ten jest w kolejnym etapie odczytywany w postaci wykresu na monitorze. Pozwala to na wychwycenie nieprawidłowości w pracy serca, które pojawiają się tylko czasowo lub w określonych sytuacjach. Badanie to pokazuje pracę serca również podczas snu, co jest ogromną zaletą. W trakcie snu większość funkcji organizmu jest spowolniona, ale właśnie wtedy, często pojawiają się różne zaburzenia rytmu serca.  

HOLTER EKG – jak nosić?

W związku z tym, że badanie odbywa się w czasie codziennych czynności, nie wymaga więc pozostawania w domu na ten czas. W trakcie badania powinno się sprawdzić czy elektrody dobrze trzymają się skóry. W sytuacji, kiedy któraś z elektrod odklei się od skóry, należy niezwłocznie wymienić ją na nową. Urządzenia elektroniczne, takie jak komputer czy telefon, powinny znajdować się przynajmniej 20 cm od przewodów i aparatu EKG, ponieważ mogą zakłócić zapis.

Czy są jakieś przeciwskazania do badania HOLTERA EKG? 

Badanie jest bezpieczne i nieinwazyjne. Może być powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku.

Badanie HOLTERA - czego nie wolno robić?

Dzieciktóre mają założony holter powinny wykonywać czynności i zajęcia, które robią na co dzień – nie ma potrzeby, aby dziecko rezygnowało z nich. W trakcie monitoringu pracy serca, konieczne jest szczegółowe zapisywanie tego, co się robi, pory posiłków czy ewentualnych dolegliwości oraz samopoczucia, jak również leki jakie się przyjmuje. Pomoże to w późniejszej interpretacji zapisu i stawianiu diagnozy. Jedyną rzeczą, której nie wolno robić podczas badania metodą Holtera jest kąpanie się, ponieważ zamoczone elektrody przesta działać. 

Badanie HOLTER EKG dla dziecka - WAŻNE informacje dla Pacjenta
  1. W trakcie badania, po założeniu aparatu przez personel neoMedica nie należy wyłączać aparatu HOLTER EKG oraz nie należy wyciągać baterii z urządzenia
  2. W przypadku odklejenia się elektrody należy NIEZWŁOCZNIE wymienić ją na nową, wg instrukcji personelu neoMedica
  3. ZAKAZANA jest KĄPIEL z aparatem HOLTER EKG – nie jest on wodoszczelny i jakikolwiek kontakt z wodą może go uszkodzić
  4. Aparat HOLTER EKG przez cały czas badania powinien znajdować się w etui
  5. Pacjent podczas badania HOLTER EKG powinien prowadzić Dzienniczek Pacjenta, który otrzyma podczas zakładania aparatu. Pacjent powinien notować ważniejsze czynności w ciągu badania wraz z godziną ich wystąpienia.
  6. Urządzenia elektroniczne takie jak: komputer, laptop, smartfon, telefon, powinny znajdować się w min. odległości 20 cm od przewodów i aparatu HOLTER EKG
  7. Podczas badania nie można używać koców i poduszek elektrycznych
  8. Stymulator serca, rozrusznik serca NIE jest przeciwwskazaniem do wykonania badania – należy jedynie podać jego nazwę personelowi medycznemu neoMedica
  9. W trakcie badania w przypadku, gdy odczujesz silne zaburzenie pracy serca naciśnij jeden raz, krótko srebrny przycisk na aparacie
  10. W przypadku badań HOLTER EKG na 48 h lub dłuższych, jednorazowe elektrody EKG należy wymieniać na nowe raz na dobę

Zobacz także:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę