Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

VeniSafe – test genetyczny badający ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

test genetyczny, test genetyczny VeniSafe, badanie genetyczne

Czym jest test genetyczny VENISAFE?

VENISAFE to nieinwazyjne badanie genetyczne oceniające ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Na podstawie analizy DNA ocenia się, czy Pacjent ma zwiększone ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Test VeniSafe jest prosty, ponieważ wystarczy tylko pobrać próbkę śliny Pacjenta.

Wynik badania pozwala m.in. dobrać odpowiednią antykoncepcję, zdecydować o zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej a także pozwala podjąć dodatkowe środki ostrożności podczas długich podróży. Wszystkie te czynniki mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju ŻChZZ.

Co to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa ?

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa charakteryzuje się powstawaniem skrzepów krwi w żyłach, w wyniku których przepływ w żyłach jest utrudniony bądź nawet niemożliwy. Mimo, że choroba daje wiele objawów, często bywa bagatelizowana. Brak leczenia może jednak powodować bardzo poważne skutki dla zdrowia. Obecnie choroba ta zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej wykrywanych chorób sercowo-naczyniowych na świecie. 

Do objawów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej zalicza się:

 • obrzęki oraz bóle kończyn,
 • ból w klatce piersiowej,
 • drętwienie kończyn,
 • trudności w “złapaniu oddechu”.

Wyróżnia się dwa rodzaje żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej: zakrzepicę żył głębokich (DVT) oraz zatorowość płucną (PE). Jest to zależne od miejsca, w którym znajduje się zakrzep.

Jak wygląda wykonanie testu VENISAFE?

Kto powinien wykonać badanie genetyczne VENISAFE?

Badanie genetyczne VENISAFE zalecane jest głównie osobom:

 • narażonym na czynniki niegenetyczne (ciąża, okres połogu, otyłość, operacja, rak, podróże na długie odległości),
 • kobietom z ŻChZZ w rodzinie.
Jakie są zalety testu VeniSafe?
 1. Test jest bezbolesny – badanie wykonywane jest jest ze śliny pacjenta. Nie wymaga pobierania krwi, ani innych badań inwazyjnych.
 2. Jest testem przesiewowym – może pomóc określić czy dana osoba jest genetycznie narażona na ryzyko wystąpienia żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. Badanie nie ma możliwość postawić diagnozy ani też zahamować rozwoju choroby, ale może zwiększyć świadomość pacjenta na temat jego stanu zdrowia.
 3. Działania profilaktyczne – dzięki znajomości wyniku testu, pacjent może skonsultować z lekarzem szczegółowe działania profilaktyczne i diagnostyczne. Wcześnie rozpoczęte działania diagnostyczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby.
 4. Bezpieczeństwo terapii – znajomość wyniku, pomoże lekarzowi w doborze odpowiedniej i bezpiecznej dla pacjentki metody antykoncepcji czy hormonalnej terapii zastępczej.
test genetyczny, test genetyczny VeniSafe, badanie genetyczne

Jak wykonać badanie genetyczne VENISAFE?

Wystarczy, że umówisz się do nas na wizytę do punktu pobrań w Centrum Medyczne neoMedica w Poznaniu. Podczas tej wizyty zostanie pobrana próbka śliny, która będzie poddana badaniu. Pamiętaj! Aby wykonać badanie genetyczne VeniSafe należy 30minut przed badaniem nie jeść i nie pić, a także nie myć zębów.

Jak wygląda wynik testu VENISAFE?

Test VeniSafe pozwala na uzyskanie wyniku korzystnego bądź niekorzystnego.

 1. Wynik korzystny – badanie wykazało, że u pacjenta nie występuje zwiększone ryzyko rozwoju żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej w porównaniu z populacją ogólną.  Nie można jednak wykluczyć powstania żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej w wyniku działania czynników poza genetycznych.
 2. Wynik niekorzystny – istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na żylną chorobę zatorowo-zakrzepową w porównaniu do kobiet z populacji ogólnej. W przypadku uzyskania takiego wyniku, pacjent powinna rozważyć zastosowanie wszystkich ogólnych metod zapobiegania chorobie. Należy zachować szczególną ostrożność przy planowania dalekich podróży czy okresach ograniczonej ruchomości np. podczas pobytów w szpitalu, złamań.

Test genetyczny VENISAFE – cena:

Test oceniający ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w neoMedica w Poznaniu wynosi 880zł.

Jak rozpoznać zakrzep?

Sprawdź inne testy genetyczne:

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę