Choroby kardiologiczne kobiet | Poznań | neoMedica
Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Choroby kardiologiczne Polek – sprawdź co Ci grozi!

25.02.2020

Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną umieralności Polaków. Od lat statystyki są niezmienne – blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest chorobami serca! Nadal jednak przypisujemy je bardziej mężczyznom, niż kobietom.

Kobiety w Polsce mają małą świadomość tego, jak bardzo są zagrożone. Codziennie umiera około 250 kobiet w Polsce. Co trzecia z nich umiera z powodu zawału serca. W 2013 roku z powodu chorób układu krążenia zmarło 95 tysięcy kobiet, co stanowiło 51% wszystkich zgonów u kobiet.

Często objawy zawału serca są mniej specyficzne, przez co trudniejsze do rozpoznania niż u mężczyzn. To powoduje że, rozpoznanie zawału serca u kobiety trwa średnio o 30 minut dłużej. Naszą czujność tłumi przekonanie że serce kobiety jest w naturalny sposób chronione przez hormony. Kobiety rzeczywiście zapadają na choroby układu krążenia średnio o 10 lat później niż mężczyźni. W okresie pomenopauzalnym, kiedy znika ta ochrona, u kobiet znacząco zwiększa się ryzyko zdarzeń kardiologicznych.

Jak kobiety powinny chronić się przed chorobami kardiologicznymi?

Żeby uniknąć kłopotów, kobiety po 50 roku życia powinny mieć przede wszystkim monitorowany, a w razie potrzeby wyrównywany poziom hormonów płciowych. Poza tym należy prowadzić aktywny tryb życia, uprawiać sport, jeść zdrowe, zbilansowane posiłki i unikać nadmiernego tycia. Niestety zmiany hormonalne dodają często kobietom kilogramów. Jedną z przyczyn chorób układu krążenia w Polsce jest właśnie otyłość. W grupie kobiet 50-59 lat 37% ma ma nadwagę a 24% jest otyłych. Niemal co trzecia Polka ma nadciśnienie tętnicze, ale nie ma o tym pojęcia.

Nieocenioną wartością w leczeniu chorób kardiologicznych jest profilaktyka. Podstawowe badania kardiologiczne jak ECHO serca, EKG i pomiar ciśnienia tętniczego są badaniami w 100% bezpiecznymi, nieinwazyjnymi i bezbolesnymi. Lekarz kardiolog może podczas konsultacji zalecić wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych odpowiednich dla wieku pacjenta i jego stanu zdrowia.

Wczesne wykrycie schorzeń kardiologicznych może uchronić pacjenta przed ich niebezpiecznymi konsekwencjami, takimi jak zawał serca!

Autorem artykułu jest dr n. med. Andrzej Sieńko

 

Skorzystaj z porady kardiologicznej:

 

Andrzej Sieńko

dr n. med.

UMÓW WIZYTĘ

 

 

 

 

Jak wyglądają wyniki badań Holter ciśnieniowy RR?

Podczas konsultacji lekarskiej dokonuje się zwykle pojedynczego pomiaru ciśnienia, zwłaszcza w przypadku, kiedy wizyta jest wskazana do zlokalizowania źródła problemów związanych z pracą serca. Wynik nie pokazuje jednak faktycznej wielkości ciśnienia tętniczego, jaką pacjent ma na co dzień w czasie wykonywania normalnych codziennych czynności. Dlatego też zlecenie bardziej szczegółowej analizy, którą umożliwia badanie holterem ciśnieniowym jest kluczowe w diagnostyce Pacjenta.    Co to jest Holter ciśnieniowy (RR)?  Holter ciśnieniowy jest urządzeniem, które pozwala na wykonanie diagnostycznego […]

08.12.2021
Czytaj
AED – ratuje życie! Kiedy należy go użyć?

Od niedawna w Centrum Medycznym neoMedica znajduje się Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator (AED) – współfinansowany ze środków UE. Urządzenie wisi tuż przy naszej rejestracji na parterze, a jego dokładna lokalizacja jest bardzo dobrze oznakowana wewnątrz i na zewnątrz naszej placówki. Zakup urządzenia był dla nas przemyślaną decyzją – chcemy aby nasi pacjenci czuli się w murach […]

19.11.2019
Czytaj
Doktor Sieńko na Światowym Kongresie Kardiologicznym 2019

W Paryżu odbył się Światowy Kongres Kardiologiczny (World Congress of Cardiology) połączony z kongresem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology – ESC) 2019. Kongres to najważniejsze i największe tego typu wydarzenie, skupiające wokół siebie najlepszych specjalistów z dziedziny kardiologii na świecie. Edycja 2019 zgromadziła międzynarodowe towarzystwo ponad 30 000 specjalistów kardiologii, którzy uczestniczyli w […]

05.09.2019
Czytaj
Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę