Rejestracja: 730 730 710
pn-pt: 7:00-20:00, sb: 8:00-12:00

Badanie Miedź Poznań

Badanie Miedź Poznań

Badanie Miedź Poznań jest przeprowadzane głównie w celu oceny stanu wątroby, co pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jej działaniu. Ponadto, ten test jest używany do identyfikacji niedoborów składników odżywczych oraz ma znaczenie w rozpoznawaniu chorób genetycznych, takich jak choroba Wilsona, które mogą mieć wpływ na gromadzenie się miedzi w organizmie. Dodatkowo, poziom miedzi we krwi jest wskaźnikiem toksyczności miedziowej, co jest istotne w przypadkach podejrzenia zatrucia tym metalem.

Rola miedzi w ciele

Miedź, będąca pierwiastkiem śladowym, jest składnikiem enzymów, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, produkcji energii w komórkach, funkcjonowania układu nerwowego, a także wytwarzania tkanki łącznej i melaniny, odpowiedzialnej za kolor skóry.

W fizjologicznych warunkach, miedź jest absorbowana w przewodzie pokarmowym, a jej ewentualne toksyczne działanie jest niwelowane poprzez połączenie z białkami. Większość miedzi (90-95%) łączy się z apoceruloplazminą, tworząc ceruloplazminę, enzym niezbędny w organizmie. Reszta łączy się z albuminą i innymi białkami krwi. Tylko niewielka część miedzi pozostaje w krwi w formie wolnej. Miedź połączona z białkami jest również transportowana do wątroby, gdzie jest częściowo magazynowana. Nadmiar miedzi w wątrobie jest przekazywany do żółci i wydalany z organizmu z kałem. Dodatkowo, pewna ilość miedzi jest eliminowana przez mocz.

Źródła miedzi

Miedź znajduje się w wielu pokarmach. Do produktów zawierających ten pierwiastek należą grzyby, ziarna, owoce morza, orzechy, rośliny strączkowe, suszone owoce, czekolada oraz podroby. Ponadto, miedź może przenikać do żywności gotowanej i przechowywanej w naczyniach miedzianych. Jest też obecna w wodzie płynącej przez miedziane rury. Dodatkowym źródłem miedzi są niektóre suplementy diety.

Pakiet ABC zdrowej wątroby - w pakiecie taniej!

Zawiera 8 najważniejszych badań laboratoryjnych z krwi, które określą w jakiej kondycji jest wątroba pacjenta.

Badanie Miedź Poznań – cena

Wybierając zakup badań w naszym sklepie internetowym, klienci mają możliwość skorzystania z bardziej atrakcyjnych cen oraz częstych obniżek!

Regularnie aktualizowane promocje pozwalają na uzyskanie specjalnych rabatów na wybrane badania oraz pakiety badań. Badaj się regularnie!

Badanie Miedź Poznań – kiedy wykonać?

Badanie poziomu miedzi jest zalecane w przypadku występowania następujących objawów u pacjentów:

  • żółtaczki i/lub mikrocytarnej niedokrwistości, która nie reaguje na leczenie żelazem lub jest połączona z granulocytopenią;
  • chronicznego zmęczenia;
  • problemów z poruszaniem się;
  • kłopotów z połykaniem;
  • występowania drgawek;
  • skurczy mięśni;
  • nudności;
  • bólów brzucha.

W niektórych sytuacjach może dojść również do zmian w zachowaniu, bólów głowy, lęków, lub zaburzeń psychotycznych.

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Sprawdź inne badania w pakiecie

Pakiet ABC zdrowej wątroby - w pakiecie taniej!

Zawiera 8 najważniejszych badań laboratoryjnych z krwi, które określą w jakiej kondycji jest wątroba pacjenta.

Badanie Miedź Poznań - jak przygotować się do badania?

Podczas badania miedzi musisz być na czczo.
Wykonaj badanie miedzi rano.
Unikaj stresu przed badaniem miedzi.
Zrezygnuj z wysiłku fizycznego przed badaniem miedzi.
Pamiętaj o dobrym nawodnieniu!
Czas oczekiwania na wynik to ok. 13 dni roboczych.
KUP BADANIE

Powiązane badania:

Punkt pobrań pn-pt 7-14 oraz sb 8-11!
730 730 710

Niedobór miedzi

Zazwyczaj dieta dostarcza wystarczającą ilość miedzi, więc jej niedobory są rzadkie. Do przyczyn niedoboru miedzi należą zaburzenia absorpcji, nadmierna utrata miedzi z moczem, podwyższone zapotrzebowanie na miedź w trakcie leczenia anemii megaloblastycznej oraz długotrwałe stosowanie preparatów zawierających cynk, np. w terapii choroby wrzodowej.

Niedobór miedzi może skutkować anemią oporną na leczenie żelazem, zaburzeniami neurologicznymi związanymi z niedoborem amin katecholowych, nieprawidłowym wzrostem włosów i osteoporozą.

Nadmiar miedzi

Organizm usuwa nadmiar miedzi zgromadzonej w wątrobie z żółcią. Jak wspomniano, transport miedzi do innych części ciała odbywa się przy użyciu ceruloplazminy, która również jest wytwarzana w wątrobie.

Normy dla badania Miedzi w surowicy

Norma wynosi 0,8–1,3 mg/l.

Choroba Wilsona

Badanie poziomu miedzi w surowicy jest zalecane głównie przy podejrzeniu choroby Wilsona, genetycznie uwarunkowanej choroby dziedziczonej w sposób autosomalny recesywny. W tej chorobie dochodzi do nadmiernego nagromadzenia miedzi w tkankach, szczególnie w wątrobie, z powodu wady białka transportującego miedź. Symptomy choroby Wilsona zazwyczaj wiążą się z uszkodzeniem wątroby oraz układu nerwowego. Diagnoza choroby często opiera się na badaniu stężenia ceruloplazminy w krwi, które w przypadku tej choroby jest obniżone.

Współpracujemy z:
Dla Ciebie, dla zdrowia Umów się na wizytę